Kullanıcı Deneyimi

Öğrenenlerinize En İyi Kullanıcı Deneyimini Verin

Öğrenenlerinize En İyi Kullanıcı Deneyimini Verin

Kullanıcı deneyimi (User experience) bir kişi ile bir ürün, hizmet veya (konumuz e-öğrenme olduğu için) e-öğrenme arasındaki etkileşimdir.

Eskiden bir kullanıcı ile e öğrenme arasındaki etkileşim sadece bir masa üzeri bilgisayar aracılığıyla oluyordu, böylece dersler statik bir öğretim tarzı düşünülerek oluşturuluyor ve tasarlanıyordu. Masa üzeri hala çok popüler bir öğretim şeklidir, ancak aynı içeriğe değişik araçlar ile erişim beklentisi artmaktadır. Kullanıcı deneyimi, görsellerin ve teknolojinin, kullanıcının kontrolü kaybetmesine neden olmayacak şekilde tasarlanmasıdır.

Bir derste izlenen yol basit tutulursa kullanıcılar gördüklerini ve kendilerinden ne beklendiğini anlayabilirler. Örneğin bir web sitesini ele alalım; ‘ana sayfa’, ‘hakkımızda’ ve ‘portfolyo’ gibi terimler aradığımızı bulmamıza yardımcı olmak için sıklıkla sitenin navigasyonunda bulunurlar. Akıllı telefonumuzda ya da masa üzeri bilgisayarımızda baktığımızda; bir ev simgesinin bizi nereye götüreceğini anlarız. Bizi nereye götüreceği ve üzerine tıkladığımızda ne göreceğimiz hakkında bir beklentimiz vardır. einstein olarak ürettiğimiz içeriklerde, bir tıklamayla eklenebilecek yardım, menü ve sözcük tuşları gibi kullanıcı tarafından anlaşılması kolay özelliklerle kullanıcılarınızın kontrolü ellerinde bulundurabilecekleri çözümler üretmekteyiz. İçeriğe nereden erişilirse erişilsin, yalın bir kullanıcı deneyimini sağlanması öncelikli olmalıdır.

Bazen kullanıcı kitleniz, eğitiminize tek bir araç üzerinden erişecektir, bu gibi durumlarda kullanıcı deneyiminin farklı ekran boyutlarına nasıl dönüşebileceği önemli değildir. Bir dersi bir akıllı telefon ya da bir tablet için oluşturmak, swipe (parmağınızla kaydırma) hareketlerinin kullanımı, grafiklerin nasıl görüneceği ve ekrana kaç sözcük sığacağı gibi konuları göz önünde bulundurmayı gerektirir. Einstein’ının eğitim üretiminde kullandığı display conditions (hibrit gösterim) yöntemi, içeriği cihaza özel üretilmesini sağlar. Bunun anlamı, bir uygulamayı sadece mobil veya tablet ürün için yaparken aynı zamanda gösterme şartlarını çoklu alet dersine özgü olarak da uygulayabilirsiniz. Bir başka deyişle, Einstein sizin için tek bir eğitim tasarlayıp, bu eğitimin farklı cihazlara göre içeriğinin değişkenlik göstermesini sağlayabilir.

Yazıyı Paylaşın:

Benzer Yazılar: